Katowice, gospodarcze centrum Górnośląskiej Metropolii

Katowice to dynamicznie rozwijające się miasto, zamieszkane przez ok. 300 tys. mieszkańców. Potencjał zasobów ludzkich jest o wiele większy, patrząc na całą Aglomerację Katowicką, w której żyje ponad 2 mln ludzi.

Katowice to miasto wielkich przemian, które przechodzi od kilku lat. Do niedawna miasto, tak jak cały region, było kojarzone z przemysłem ciężkim i górnictwem. Obecnie struktura naszej gospodarki zmienia się. Dzięki odpowiednim zasobom ludzkim, zapleczu naukowo-badawczemu oraz korzystnemu położeniu i niezwykłym walorom tego obszaru, Katowice i cała Aglomeracja stanowią idealne miejsce do inwestowania i życia. Wbrew pozorom nasze miasto charakteryzuje się niezwykle dużym udziałem terenów zielonych, które stanowią ponad 45% jego powierzchni.
Miasto jest świetnie skomunikowane wewnętrznie oraz zewnętrznie. Katowice mają najlepiej rozwiniętą sieć drogową w Polsce, w związku z czym komunikacja między poszczególnymi miastami Aglomeracji Górnośląskiej przebiega sprawnie. Jest to o tyle istotne, że mieszkańcy regionu często pracują w innym mieście niż mieszkają. Bliskie odległości między miastami i ich dobre skomunikowanie umożliwia pracownikom sprawny dojazd do pracy.

 

W promieniu 100 km od Katowic, znajdują się trzy międzynarodowe lotniska, w tym jedno z najbardziej dynamicznie rozwijających się w Europie – Katowice Airport.
Niezaprzeczalne atuty regionu to: położenie w centrum Europy Środkowo-Wschodniej, dostępność wysoko wykwalifikowanej kadry, dobrze rozwinięta sieć infrastruktury transportowej, zachęty inwestycyjne, w tym oferowane przez Katowicką Specjalną Strefę Ekonomiczną, otoczenie biznesowe oraz szeroki wachlarz możliwości spędzania wolnego czasu.

Kapitał ludzki regionu to ponad 4,6 mln mieszkańców, z czego prawie 50% skoncentrowanych jest w Aglomeracji Katowickiej. W województwie śląskim studiuje 120 tys. studentów, w tym 93 900 tys. w Aglomeracji Katowickiej.

Najprężniej działające śląskie uczelnie to:
Uniwersytet Śląski w Katowicach

Śląski Uniwersytet Medyczny w Katowicach
Uniwersytet Ekonomiczny w Katowicach
Akademia Muzyczna im. Karola Szymanowskiego w Katowicach
Akademia Sztuk Pięknych w Katowicach
Politechnika Śląska
Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach

Atrakcyjność regionu i miasta jest potwierdzona dynamicznym tempem wzrostu liczby zarejestrowanych firm. W Katowicach zainwestowały m.in: IBM, Accenture, Rockwell Automation, Unilever, Mentor Graphics, Sopra Steria, EY, Deloitte, PwC, KPMG, Capgemini czy DisplayLink, pochodzący z Kalifornijskiej Doliny Krzemowej.
Miasto Katowice ma bardzo dobrą zdolność kredytową. Według badań międzynarodowej agencji ratingowej Fitch, zdolność miasta do zaciągania zobowiązań została oceniona na poziomie „A – perspektywa stabilna”, co jest pozytywnie oceniane przez inwestorów.

 
Film „Katowice dla inwestorów”  >>>
 

Materiały do pobrania >>>

 
 
Źródł: Urząd Miasta Katowice (http://pl.invest.katowice.eu)