„ZeSztukądoludzi” – 2007 r.

mar 8, 2007 | Projekty

Dnia 6 marca 2007 roku w Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach odbyła się premiera filmu „Zesztukądoludzi”, który jest zapisem niestandardowej akcji promujacej sztukę wśród zwyłych przechodniów, jaką przeprowadzili młodzi katowiczanie.

Na przełomie ostatnich kilku wiosenno – jesiennych miesiecy, a dokładnie mówiąc od października zeszłego roku do marca br przeprowadzili oni cykl happeningów łączących dużą dozę poczucia humoru i wiele zaangażowania ze strony młodych pasjonatów sztuki.
Grupa, działająca pod kryptonimem McArt, zaczęła swoją działalność od akcji w Parku Kościuszki, gdzie, w dniu otwarcia boiska do gry w petanque, przybliżali ludzi do współczesnej sztuki francuskiej jeżdżąc na rowerach z obrazami Miro i Chagalla oraz rozdając ulotki z cytatami Saint-Exupery’ego.
Kolejną akcję przeprowadzili już bezpośrednio na ulicach swojego miasta, na ulicy Stawowej, która jest najruchliwszym deptakiem stolicy Górnego Śląska. Grup rozsiadła się z książkami w ręku na okolicznych ławkach czytając na głos fragmenty przyniesionych książek, od Erica-Emmanuela Schmitta po Rolanda Topora. Przechodnie zwabieni ta lekturą już wkrótce dosiedli się do czytających. Happening ten powtórzyli w Gdańsku i na sopockim molo. Innym interesującym przedsięwzięciem było przechadzanie się z wielkim lustrem po ulicach miasta Katowic. Co widzieli przechodnie? Jak na to reagowali? Film pokazał nam ich zabawne reakcje i komentarze.
Na spotkaniu w Domu Miasta Saint–Etienne obecni byli sami autorzy projektu i jego wykonawcy a także ich rodzice i przyjaciele. Swoją obecnościa uświetnili go także Pani Katarzyna Daab-Borkowska, Naczelniczka Wydziału Zagranicznego UM oraz Pan Jerzy Forajter, Przewodniczący Rady Miejskiej miasta Katowice.
Zarówno przeprowadzone happeningi jak i sam film zyskały duże uznanie ze strony przybyłych gości.