Wizyta uczniów z Saint-Etienne w Domu Saint-Etienne w Katowicach

paź 22, 2007 | Wydarzenia kulturalne

W poniedziałek 22 października 2007 Dom Miasta Saint-Etienne w Katowicach miał niecodzienną wizytę, była to grupa młodzieży z liceum Sainte Barbe w Saint Etienne wraz z dwoma nauczycielami. Chłopcy ci w październiku odbywali praktyki zawodowe w ZEG-u (Zakład Elektroniki Górniczej) w Tychach, Agorze i innych przedsiębiorstwach Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Licealiści entuzjastycznie opowiedzieli nam swoje wrażenia i przygody z pobytu w Polsce. Krótko mówiąc, bardzo polubili nasz region, tak jak i placówki, w których pracowali. Stwierdzili, że Polacy to ludzie bardzo otwarci, gościnni i sympatyczni. To, co również przyciągnęło uwagę młodych Francuzów, to wysoki poziom rozwoju naszego regionu.

Krótka wizyta była również okazją do zapoznania się młodzieży z programem partnerstwa miast, a szczególnie przybliżenia im szczegółów współpracy pomiędzy Katowicami a ich rodzinnym Saint – Etienne. Z zainteresowaniem słuchali tego, co Pan Robert Pyka opowiadał o przedsięwzięciach kulturalnych i możliwości wymian mieszkańców dwóch miast. Wszyscy chłopcy zgodnie stwierdzili, że z pewnością jeszcze wrócą do Polski. Nauczyciele, ze swojej strony, również wyrazili nadzieję przyjazdu do Katowic za rok, z kolejnymi praktykantami z Saint – Etienne.