Wizyta młodzieży z Ecole de Mine z Nancy na Śląsku – 22-28 marzec 2009.

mar 28, 2009 | Wydarzenia kulturalne

W dniach od 22 do 28 marca z wizytą na Śląsk przybyła grupa młodzieży z École de Mine z Nancy. Wizyta ta, zorganizowana przy współudziale Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach, miała na celu zapoznanie francuskich gości z działającymi na terenie województwa śląskiego uczelniami i przedsiębiorstwami oraz zaprezentowanie im regionalnych atrakcji turystycznych.

Plan zwiedzania był bardzo napięty. Francuscy studenci odwiedzili między innymi Główny Instytut Górnictwa (GIG), gdzie spotkali się ze specjalistami tematyki konstrukcji i szkód pogórniczych oraz Akademię Górniczo Hutniczą w Krakowie. Następnie, podążając szlakiem kopalń odwiedzili Kopalnię „Barbara”, Kopalnię „Pomorzany” oraz zabytkową Kopalnię soli w Wieliczce. Ważnym punktem programu była także wizyta w dawnym obozie koncentracyjnym Auschwitz. Młodzież miała także okazję spotkać się z przedstawicielami Urzędu Miasta w Katowicach i zapoznać się z projektami najważniejszych inwestycji związanych z zagospodarowaniem terenu na obszarze Śląska.

Na zakończenie pobytu, 27 marca, goście z Francji wzięli udział w pożegnalnej kolacji zorganizowanej w Domu Saint-Etienne w Katowicach. W jej trakcie, studenci mieli okazję poznać historię współpracy partnerskich miast – Katowic i Saint-Etienne oraz skosztować tradycyjnych polskich potraw i regionalnych specjałów. Nie obyło się bez tradycyjnej lampki wina i wspólnych pamiątkowych zdjęć. Spotkanie, w którym, oprócz zagranicznych gości, uczestniczyli przedstawiciele Domu Saint-Etienne, przebiegało w bardzo miłej i przyjacielskiej atmosferze i było okazją do wymiany doświadczeń i zacieśnienia więzi polsko-francuskich.

28 marca, zmęczeni, ale szczęśliwi i pełni nowych wrażeń, francuscy studenci opuścili Śląsk, z nadzieją, że jeszcze kiedyś tu wrócą.