Wieczór otwarcia XII Przeglądu Nowego Kina Francuskiego w Kinie Światowid (18 czerwca 2021)

cze 18, 2021 | Wydarzenia kulturalne

Tradycyjnie wieczór kina francuskiego w katowickim Kinie Światowid organizowany jest dwa razy w roku i ma na celu przybliżenie mieszkańcom Śląska oraz Zagłębia kultury francuskiej. Wraz z nadejściem pandemii COVID-19 w 2020 r. nie odbyły się dwa cykle wydarzenia.

Jednak 18 czerwca 2021 r., w związku z częściowym zniesieniem obostrzeń pandemicznych, Stowarzyszenie Dom Miasta Saint-Etienne zorganizowało wspólnie z Kinem Światowid w Katowicach i Instytucją Filmową Silesia Film wieczór otwarcia XII Przeglądu Nowego Kina Francuskiego.

Głównym punktem programu była przedpremierowa projekcja filmu „Gagarine” w reżyserii Fanny Liatard i Jérémy’ego Trouilha, ale na gości wieczoru czekały także dodatkowe atrakcje w postaci voucherów ufundowanych przez Dom Saint-Étienne.  Mimo ograniczeń związanych z liczbą miejsc na sali kinowej, wydarzenie zgromadziło blisko 40 osób.

Wieczór miał wyjątkowy charakter, gdyż oznaczał powrót po wielu miesiącach pandemii do kontynuacji wieloletniej już tradycji celebrowania kina francuskiego. Otworzyły się instytucje kultury i miasto znów wypełniło się życiem. Mamy nadzieję, że to symboliczne otwarcie obejmie wszystkie dziedziny naszego funkcjonowania.