Wernisaż wystawy Beaty Czapskiej – 16 czerwiec 2009

cze 16, 2009 | Wydarzenia kulturalne

Dnia 16 czerwca 2009, o godzinie 18:00, w siedzibie Domu Miasta Saint Etienne w Katowicach odbył się wernisaż wystawy rzeźb Pani Beaty Czapskiej, polskiej artystki, która, na co dzień, mieszka i pracuje we Francji.

Wystawę jej dzieł można obejrzeć w dniach od 16 do 30 czerwca w Domu Miasta Saint Etienne w Katowicach.

Wydarzenie to cieszyło się wielkim zainteresowaniem i wzbudziło podziw wśród zebranych koneserów rzeźby. Na wernisażu pojawiło się ponad sto osób.

Po krótkiej prezentacji dzieł i twórczości Pani Beaty Czapskiej, Pan Robert Pyka oddał głos samej artystce. Przedstawiła ona źródła inspiracji dla swej twórczości i w kilku słowach zaprezentowała swe dzieła, po czym podziękowała wszystkim za przybycie życząc wszystkim uczestnikom miłego wieczoru.

Wszyscy zgromadzeni mogli podziwiać wspaniałe rzeźby, przedstawiające florę i faunę, a także pastele namalowane przez artystkę. Ponadto, wszyscy zainteresowani mieli okazję porozmawiać osobiście z artystką i zadawać pytania dotyczące jej dzieł.

W trakcie całego spotkania, goście mogli udać się do bufetu, skosztować wina, co z pewnością pozwoliło uczestnikom docenić piękno niezwykłych rzeźb i spędzić czas w przyjemnej atmosferze.

*Beata Czapska urodziła się w Polsce, obecnie mieszka i tworzy w Paryżu. Ukończyła studia architektoniczne na Politechnice Śląskiej oraz Akademię Sztuk Pięknych w Paryżu. Do roku 1980 pracowała jako architekt, następnie poświęciła się sztuce. Tworząc w drewnie i w kamieniu zdobyła sławę i uznanie na całym świecie. Twórczość jej obejmuje obszar przyrody, zwierząt i człowieka. Szczególnie pociąga artystkę świat dzikich zwierząt, w którym poszukuje wyrazu dla niezależności, tak charakterystycznej dla życia w naturze. W postaciach ludzkich próbuje utrwalić stronę poetycką. Poprzez opanowany warsztat i trafne użycie materiału w swojej interpretacji formy daje bryle szczególną siłę. Prace artystki były wielokrotnie wystawiane we Francji, w Polsce, w Egipcie i w Belgii.