Wernisaż wystawy Barbary Baltis – 23 października 2009

paź 23, 2009 | Wydarzenia kulturalne

Ci, którzy lubią poezję, wolą gdy autor osobiście czyta swoje wiersze. Tylko on wie co naprawdę chciał przekazać i w jaki sposób. Ci, którzy lubią malarstwo, wolą gdy artysta osobiście przygotowuje swoją wystawę. Tylko on wie jakie emocje są niezbędne, aby zrozumieć jego sztukę. Dlatego można powiedzieć, że 23 października 2009 Dom Miasta Saint-Étienne zorganizował idealny wernisaż dla miłośników tych dwóch muz.

Barbara Baltis jest prawdziwą kobietą rensansu. Jest aktorką, tancerką, malarką, poetką i dramaturgiem. „HORMONOGRAM” to jej autorski projekt, na który składają się wiersze, obrazy i spektakl: „LES TERRASSES”. Wprawdzie uczestnicy nie mogli obejrzeć spektaklu podczas wernisażu, lecz autorka świetnie im to wynagrodziła prezentując osobiście wiersze i opowiadania. Tego wieczoru wszystkie elementy programu były doskonale scharmonizowane. Można powiedzieć, że na te kilkadziesiąt minut goście znaleźli sié w świecie artystki.

Co w nim znaleźli? Głównie realia emigracji. Barbara Baltis jest Polką aktualnie zamieszkałą w Paryżu. Tym łatwiej było jej przedstawić problemy i emocje dotyczące imigrantów. Niemniej są to uczucia, które znamy wszyscy: wyobcowanie, miłość, przyjaźń, samotność…

W tej sztuce widać duży dualizm. Z jednej strony, jest w niej dużo barw, fantazji, poczucia humoru; z drugiej nie brakuje też rozpaczy, rozczarowania, utraty złudzeń. Nie można jednak tej sztuki opisać, trzeba ją zobaczyć. Żaden z uczestników wernisażu nie był rozczarowany.