Wernisaż ”Piękno naiwne. Obrazy Polski i Francji”

cze 24, 2008 | Wydarzenia kulturalne

24 czerwca 2008r. o godz. 18:00 w Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach odbył się wernisaż wystawy „Piękno naiwne. Obrazy Polski i Francji” polskich i francuskich artystów, zajmujących się sztuką naiwną. Ekspozycja w Domu Saint-Etienne poprzedziła otwarcie Międzynarodowego Festiwalu Sztuki Naiwnej „Nikisz-For”, organizowanego przez Fundację EKO ART SILESIA oraz Galerię Szyb Wilson z Katowic we współpracy z Festival International Verneuil d’Art Naif.

Festiwal był pierwszym tego typu wydarzeniem w Polsce. Organizatorzy inspirowali się podobnym przedsięwzięciem, realizowanym od 2003 roku we Francji. W niewielkim miasteczku Verneuil – sur – Avre w tym roku już po raz czwarty odbywa się Festival Mondial D’Art. Naif, zainicjowany przez polsko-francuskie małżeństwo artystów Marthe Kołodziej i Jacques’a Dubois. W tegorocznej edycji festiwalu udział zapowiedziało 125 artystów z 28 krajów świata.

Organizatorzy polskiej edycji festiwalu pragną przede wszystkim włączyć się w program rewitalizacji zabytkowego osiedla górniczego Nikiszowiec, które w tym roku obchodzi swoje stulecie.

Dom Miasta Saint – Etienne pokazał prace twórców polskich i francuskich związanych z Francją. W wystawie wzięło udział kilkunastu artystów, Maria Elsner Michalska, Genowefa Paulukiewicz, Henri Bruel, Charlotte Lachapelle, Julie Grosselle, Marie Vergne i André Huc. Swoją obecnością zaszczycił nas Pan Jerzy Forajter, Przewodniczący Rady Miasta. Tematem przewodnim ekspozycji było „naiwne” widzenie przestrzeni otaczającej twórców – prywatnej, najbliższej, związanej folklorem i ludowością miejsc, gdzie mieszkają i pracują.

Wernisaż połączony był z dyskusją na temat charakterystyki i znaczenia sztuki naiwnej, w której udział wzięli artyści i naukowcy, m. in. Pani dr hab. Irma Kozina z Zakładu Historii Sztuki Wydziału Nauk Społecznych UŚ. Poza tym wieczór uświetnił również francuski koncert akordeonowy w wykonaniu Pana Marcina Wyrostka. Wystawa spotkała się z dużym zainteresowaniem wśród zwolenników tej sztuki. Spotkanie to umilił drobny poczęstunek oraz lampka wytwornego wina.

I Międzynarodowy Festiwal Sztuki Naiwnej « Nikisz-For » będzie trwał do końca lipca. W piątek 27 czerwca w Galerii Szybu Wilson w Katowicach od 18:30 przedstawione zostaną prace artystów z 28 krajów świata oraz towarzyszące im różne występy artystyczne. Z kolei 29 czerwca odbędzie się Otwarty Plener Artystyczny w centrum osiedla Nikiszowiec. Ostatniego dnia lipca nastąpi zakończenie Festiwalu.