„Tydzień z Petanque w Katowicach” – 11-16 czerwiec 2007r.

cze 16, 2007 | Wydarzenia kulturalne

W sobotę 16 czerwca 2007 w katowickim Parku Kościuszki odbył się Pierwszy Turniej Petanque o Puchar Prezydenta Miasta Katowice.

W ramach misji szerzenia kultury francuskiej na Śląsku, Dom Miasta Saint Étienne w Katowicach wyszedł z inicjatywą organizacji szkoleń oraz turnieju tradycyjnej francuskiej gry „Pétanque”. Choć pierwsze rozgrywki zostały zorganizowane już w październiku 2006 roku, po wybudowaniu w Katowicach boulodromu, to po raz pierwszy uczestnicy mieli okazję rywalizować o Puchar Prezydenta Miasta Katowice.
Szkolenia trwały cały tydzień, tj. od 11 do 15 czerwca, a zwieńczone zostały turniejem, który odbył się 16 czerwca w sobotę.
Przez cały tydzień w godzinach porannych w szkoleniach brali udział gimnazjaliści i licealiści z katowickich szkół, m.in. z Liceum nr 6, Gimnazjum nr 2, Gimnazjum nr 5, Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, zaś popołudniami były one skierowane do pozostałych mieszkańców Katowic, w tym także dla grup zorganizowanych (Kluby Seniora, Śląska Izba Młodych Liderów, Rotary Club). Po zakończeniu szkoleń uczestnicy otrzymywali certyfikaty zaświadczające o udziale w kursie i potwierdzające znajomość zasad gry. Choć niektórzy spotkali się z „Pétanque” po raz pierwszy, dla wszystkich gra w „boules” okazała się doskonałym sposobem na spędzenie wolnego czasu.
Szkolenie prowadzone były przez profesjonalnych trenerów z Polski i Francji, tj. Pana Macieja Żiółkowskiego, aktualnego trenera Polskiej Reprezentacji w „Petanque” na Mistrzostwa Świata oraz zaproszonego specjalnie z Saint-Etienne, Pana Jean-Philippe Soricotti, Mistrza „Petanque” Regionu Saint-Etienne oraz licencjonowanego szkoleniowca tej gry. Szkolenia prowadził także Pan Maciej Żłobiński, kierujący sekcję „Petanque” działającą przy Domu Miasta Saint Étienne.
Inicjatywa Domu Miasta Saint Étienne spotkała się z olbrzymią aprobatą mieszkańców Katowic i została pozytywnie odnotowana w mediach lokalnych. Według szacunków Urzędu Miasta Katowice przez cały tydzień szkoleń przez boulodrom przewinęły się 537 osób, które spróbowały swoich sił w grze. Część z nich wzięła też udział w rozgrywkach finałowych, tj. w Wielkim Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Katowice, do którego zgłosiły się 34 drużyny, a więc 102 uczestników, którzy mimo przelotnego deszczu całymi rodzinami przyszli w sobotę do Parku Kościuszki. Najlepsi otrzymali cenne nagrody, które wręczył osobiście Wiceprezydent Miasta Katowice, Pan Arkadiusz Godlewski, a były to m.in. profesjonalne zestawy kul do gry w Pétanque, odtwarzacze MP3, koszulki, czapki, piłki, ufundowane przez sponsorów, pośród których należy wymienić Urząd Miasta Katowice, MOSiR w Katowicach, Junior Chamber Poland oraz takie firmy Prevoir, Carrefour oraz Obut. Dzięki uprzejmości sponsorów organizatorzy mogli także zaprosić wszystkich uczestników na francuski piknik.

We Francji gra w kule to nie tylko sport, ale forma spędzania wolnego czasu. Gra każdy, kto może unieść kule a każdemu spotkaniu towarzyszy wspaniała atmosfera rywalizacji i przyjaźni. Gra jest bardzo prosta i grać w nią może każdy, bez względu na wiek, sprawność czy stopień wysportowania. Gra się w drużynach, zawodnicy rzucają metalowymi kulami tak, aby kula spadła jak najbliżej celu – małej kulki zwanej prosiaczkiem. Wygrywa drużyna, której kule po wykonaniu wszystkich rzutów będą najbliżej najmniejszej kuleczki.