Turniej Petanque o Puchar Prezydenta Miasta Katowice 2008

cze 15, 2008 | Wydarzenia kulturalne

Stowarzyszenie Domu Miasta Saint – Etienne już po raz drugi zorganizowało turniej Pétanque o Puchar Prezydenta Miasta. Zawody odbyly się 15 czerwca 2008 na przeznaczonym do gry „bulodromie”, usytuowanym w Parku Kościuszki między Wieżą Spadochronową a restauracją Zielone Oczko.

Impreza stanowi kontynuację zeszłorocznego przedsięwzięcia. Drugi Amatorski Turniej Pétanque o Puchar Prezydenta Miasta Katowice jest przedsięwzięciem współfinansowanym przez miasto Katowice.

Spotkanie z tradycyjną francuską „grą w bule” cieszyło się bardzo dużym zainteresowaniem. Petanque jest grą uniwersalną, integrującą, odpowiednią dla osób w każdym wieku.

Do Turnieju o Puchar Prezydenta Miasta Katowice, zgłosiły się 32 drużyny, a więc 96 uczestników, którzy mimo przelotnego deszczu całymi rodzinami przyszli w niedzielę do Parku Kościuszki. Zawodnicy zagrali w drużynach trzyosobowych. Sprzęt zapewniony był przez organizatorów. Nad sprawnością turnieju czuwał Pan Maciej ?łobiński, kierujący sekcję „Petanque” działającą przy Domu Miasta Saint Étienne. Zwycięzcami okazała się drużyna w składzie dwóch mieszkanców regionu Śląska oraz mieszkaniec miasta Saint-Etienne odbywający staż w firmie Alsztom. Dziewięć najlepszych drużyn otrzymało cenne nagrody, a były to m.in. profesjonalne zestawy kul do gry w Pétanque, pendrive’y, koszulki, czapki, piłki, ufundowane przez sponsorów, pośród których należy wymienić Urząd Miasta Katowice, oraz takie firmy jak Prevoir, Carrefour, Obut, Miasto Saint-Etienne, Śląska Izba Młodych Liderów (JCI Silesia), Biuro Współpracy Dolnego Renu i Województwa Śląskiego oraz Baltimpex Telecom. Inicjatywa Domu Miasta Saint Étienne została pozytywnie odnotowana w mediach lokalnych. Dzięki uprzejmości sponsorów organizatorzy mogli także zaprosić wszystkich uczestników na francuski piknik.

Zainteresowanych zapraszamy na treningi prowadzone przez Sekcję Pétanque Domu Miasta Saint – Etienne. Darmowe kursy odbywają się w każdą sobotę w godzinach 16.00 – 18.00 na bulodromie, sprzęt zapewniają organizatorzy.

Wszelkich informacji o turnieju i szkoleniach udziela:

Dom Miasta Saint-Etienne w Katowicach,
Ul. Różyckiego 14c, 40-028 Katowice
Tel. 032 205 31 24
Mail: petanque@maison-saint-etienne.com

We Francji gra w kule to nie tylko sport, ale forma spędzania wolnego czasu. Gra każdy, kto może unieść kule a każdemu spotkaniu towarzyszy wspaniała atmosfera rywalizacji i przyjaźni. Gra jest bardzo prosta i grać w nią może każdy, bez względu na wiek, sprawność czy stopień wysportowania. Gra się w drużynach, zawodnicy rzucają metalowymi kulami tak, aby kula spadła jak najbliżej celu – małej kulki zwanej prosiaczkiem. Wygrywa drużyna, której kule po wykonaniu wszystkich rzutów będą najbliżej najmniejszej kuleczki.