Soiree Francophone i Wiosenna Noc Francuska

mar 29, 2008 | Wydarzenia kulturalne

Jak co roku w marcu w calej Polsce odbywają się dni Frankofonii. Również i w naszym regionie nie brakowało wydarzeń przybliżających nam kulturę francuską. Jednym z nich jest tradycyjna juz noc z kinem francuskim organizowana w ramach „Spotkań z Francją” przez Dom Miasta Saint-Etienne i kino Światowid w Katowicach.

Tegoroczna Wiosenna noc francuska miała miejsce w nocy z 28 na 29 marca, a poprzedził ją Wieczorek frankofoński w Domu Miasta Saint-Etienne.

Na gości, którzy zebrali się o godzinie 19.00 w Domu Miasta Saint-Etienne, czekał pięknie przygotowany stół. Po krótkim przywitaniu wszyscy zebrani mogli oddać się degustacji wspaniałych potraw i win z regionu Saint –Etienne. Miły poczęstunek i rozmowy w polsko-francuskim gronie uświetnił występ akordeonisty.

Po wieczorku chętni udali się do kina Światowid, gdzie o 22.15 koncertem piosenki Jacques’a Brela w wykonaniu Janusza Zbiegieła rozpoczęła się Wiosenna noc francuska.

Po recitalu, na który złożyły się zarówno mniej znane utwory Brela jak i te, które wszyscy doskonale pamiętają, w tym „Ne me quitte pas”, czy „Amsterdam”, na widzów czekał poczęstunek złożony z wina i francuskich rogalików.

Po krótkiej przerwie wszyscy zasiedli wygodnie w fotelach, żeby zobaczyć pierwszy z przewidzianych na tę noc filmów. Był nim „Le Serpent” w reżyserii Erica Barbiera ze wspaniałą obsadą: Yvan Attal, Clovis Cornillac, Jean-Claude Bouillon, Olga Kurylenko. Trzymający cały czas w napięciu świetny thriller psychologiczny nie pozwolił nikomu zasnąć mimo bardzo późnej godziny nocnej.

Na tych, którzy mimo wszystko czuli się trochę senni i mieli ochotę posilić się przed kolejnym filmem czekały croissanty oraz gorąca kawa i herbata.

Po przerwie widzowie mieli przyjemność zobaczyć „Lady Chatterley”, film, który w ubiegłym roku zdobył pięć Cezarów, w tym dla najlepszego filmu 2007 roku.

Najbardziej wytrwali widzowie opuścili kino Światowid już na ranem.