Saint Etienne Youth Council Project 2009 – 1-8 czerwiec 2009

cze 8, 2009 | Wydarzenia kulturalne

Dzięki zaangażowaniu wspaniałej francuskiej młodzieży i w tym roku młodzi mieszkańcy województwa śląskiego mogli uczestniczyć w YP Saint-Etienne 2009.

Cała przygoda zaczęła się 1 czerwca 2009, kiedy Polska drużyna spotkała się na dworcu w Lyonie. Ola, Marta, Ania, Krzysiek, Tomek i Magda bardzo szybko się zaprzyjaźnili wiedząc, że przez najbliższy tydzień będą reprezentować Polskę podczas tegorocznego Y P. Podróż do Saint Etienne przeleciała szybko, a na miejscu, polska drużyna została przywitana przez organizatorów projektu. Polska była jednym z 6 krajów zaproszonych przez studentów z Ecole des Mines z Saint Etienne.

Przedstawiciele poszczególnych krajów już na samym początku zostali podzieleni na trzy grupy, w których przez kolejny tydzień prowadzili debaty na tematy związane z ochroną środowiska naturalnego tj. recykling, alternatywne źródła energii, rewitalizacja terenów poprzemysłowych. Organizatorzy przewidzieli także spotkania uczestników z francuską młodzieżą uczącą się w szkołach gimnazjalnych, w celu zaprezentowania poszczególnych krajów i tradycji narodowych. Jedną z głównych atrakcji, zarówno dla uczestników jak i mieszkańców samego miasta, były prezentacje krajów własnoręcznie wykonane przez uczestników i przedstawiane w centrum miasta oraz koncert zorganizowany przez samych studentów Ecole des Mines z Saint Etienne. Niewątpliwą atrakcją było spotkanie z samym dyrektorem Ecole des Mines z Saint-Etienne – Panem Philippe Jamet oraz projekcja filmu dokumentalnego „HOME” w reżyserii Yann’a Arthus-Bertrand’a.

Podczas wspólnych wieczorów młodzi Europejczycy mięli okazję do spróbowania swoich narodowych deserów podczas wielkiego międzynarodowego posiłku, zapoznania się z muzyką innych krajów, wzięcia udziału w międzynarodowej rywalizacji sportowej, ale przede wszystkim do zapoznania ze się sobą i nawiązania nowych przyjaźni. I na pewno mieli okazję przekonać się, że młodzi ludzie mieszkający we współczesnej Europie żyją bardzo podobnie, mają te same marzenia i plany na przyszłość.

Niewątpliwie podczas tego tygodnia zawiązało się wiele przyjaźni, które nadal się rozwijają dzięki internetowemu forum stworzonemu specjalnie na tę okazję.

Polska ekipa, prócz wszystkich projektowych atrakcji, miała okazje spotkać się z Panią Alicją Tardy – prezes Stowarzyszenia ASEMKA. Podczas krótkiego spotkania, które odbyło się w nowym pomieszczeniu Stowarzyszenia, Pani Alicja opowiedziała o funkcjonowaniu Stowarzyszenia i o jego działalności we Francji.