„Odyseja francusko-śląska” – 2016 rok

wrz 25, 2018 | Projekty

Jest to wspólny projekt Domu Miasta Saint-Etienne, Stow. ASEMKA oraz artystki Jolanty Juszkiewicz (Teatr Kropka), który uzyskał wsparcie następujących partnerów: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego, Muzeum Historii Katowic, Konsulat Generalny RP w Lyonie, Muzeum Historii Polski, ZASP, Patriotyzm Jutra, Muzeum Górnictwa i Kopalni w Saint-Etienne.

Projekt obejmował przygotowanie sztuki teatralnej poprzedzonej realizacją wywiadów z potomkami górników, którzy przybyli do Francji – w tym do Saint-Etienne, a następnie wiedzeni propagandą PRL, powracali do Polski po 1945 roku. Projekt obejmował stworzenie scenariusza, kostiumów i scenografii oraz dwie główne premiery sztuki. Pierwsza miała miejsce 2 lipca 2016 roku w Muzeum Historii Katowic na Nikiszowcu, druga odbyła się w Muzeum Kopalni w Saint-Etienne 17 września 2016 roku.

Projekt zdobył wsparcie finansowe Ministerstwa Kultury RP oraz Konsulatu Generalnego w Lyonie. Dodatkowo Stowarzyszenie Dom Miasta Saint-Etienne w Katowicach pozyskało dofinansowanie ze strony Śląskiego Urzędu Marszałkowskiego pozwalające na pokrycie kosztów związanych z prezentacją w Katowicach.

Spektakl został bardzo dobrze przyjęty zarówno przez polską, jak i francuska publiczność. Swoją treścią opowiada on de facto historie ludzkie łączące oba miasta partnerskie, czyniąc to w bardzo skondensowanej i ekspresyjnej formie.

 Fragmenty spektaklu: Odyseja Śląska. Odyssée silésienne from jolanta juszkiewicz on Vimeo.

Odyseja Śląska. Odyssée silésienne from jolanta juszkiewicz on Vimeo.