Noc Kina Francuskiego- 9 marzec 2007r.

mar 9, 2007 | Wydarzenia kulturalne

W ramach obchodów Dni Frankofonii w nocy z 9-go na 10-go marca br. w kinie Światowid miała miejsce kolejna z cyklu Noc Kina Francuskiego zorganizowana przez Dom Miasta Saint-Etienne w Katowicach.

Na początku, tuż po degustacji wina i francuskich rogalików, zebrana publiczność miała okazję obejrzeć film nakręcony przez grupę McArt, będący sprawozdaniem z cyklu akcji promujących współczesną sztukę francuską, jakie przeprowadzili młodzi katowiczanie na ulicach ich miasta w ciągu ostatnich kilku miesięcy. Film został przyjęty dużym aplauzem a publiczność ze zrozumieniem odniosła się do przyświecających młodzieży idei.
Po tym wstępie rozpoczęła się projekcja filmu „Układ idealny” (Prete-moi ta main) w reżyserii Erica Lartigau, z Alin Chabat et Charlotte Gainsbourg w rolach głównych. Ta zabawna komedia opowiadała o perypetiach młodego Luis, którego matka i siostra postanowiły ukrócać jego kawalerskie życie i zaczęły go umawiać ze znanymi i nieznanymi kobietami…
Po dłuższej przerwie, w czasie której zebrani mogli posilić się bagietką i kawą, rozpoczął się kolejny film, „Duchy Goi” Milosa Formana z Natalie Portmn et Javier Bardem. Akcja filmu rozgrywała się w objętej inkwizycją Hiszpanii XVIII wieku, gdzie znany hiszpański malarz starał się tworzyć wbrew zakazom i oskarżeniom o herezje, jakich celem stała się jego Muza.
Pokaz filmów zgromadził około 90 osób i wszystkie trzy filmy zdobyły uznanie publiczności mimo późnej pory (ostatni film zaskoczył się około godziny trzeciej nad ranem).