Noc Kina Francuskiego – 26 listopada 2010

lis 26, 2010 | Wydarzenia kulturalne

Noc Kina Francuskiego jest tradycją, która już na stałe wpisała się w kulturalny kalendarz Katowic. Co roku, w listopadzie, drzwi kina Światowid otwierają się dla amatorów tej sztuki. W 2010, wydarzenie miało miejsce 26 listopada.

Na spotkanie przybyło około 120 miłośników kina, oraz kultury francuskiej. Rozpoczęto od degustacji wina Beaujolais Nouveau, której towarzyszył występ młodych adeptów sztuki teatralnej z Katowic. Młodzi artyści, pod opieką Aliny Chechelskiej i Marka Rachonia z Fundacji Teatralnej zaprezentowali krótką etiudę muzyczno-teatralną.

Po przywitaniu zgromadzonych przez Pana Roberta Pykę, sekretarza Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach oraz po degustacji francuskich serów, wyświetlanie filmów, w końcu mogło się rozpocząć.

Pierwszy z zaprezentowanych filmów, zatytułowany Kot, jaki jest każdy widzi (Un chat un chat), był komedią opowiadającą historię pisarki. Film został wyreżyserowany przez Sophie Fillieres, a zagrali w nim, m.in. Chiara Mastroianni, Agathe Bonitzer, Malik Zidi i Mateo Cedron.

Podczas antraktu widzowie zostali zaproszeni na poczęstunek w postaci kawy, herbaty i tradycyjnych francuskich „croissantów”.

Drugi film, Schronienie (Le refuge), reżyserii Francisa Ozone’a, to dramat poruszający problem narkotyków. Aktorzy którzy w nim wystąpili to m.in. Isabelle Carre, Louis-Ronan Choisy, Pierre Louis-Calixte czy Melvil Poupaud.

Noc kina francuskiego zakończyła się dopiero bladym świtem, kiedy to widzowie, zmęczeni, lecz zadowoleni opuścili gościnne progi kina Światowid.

To cykliczne spotkanie z kulturą francuską nie było by możliwe bez owocnej współpracy Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach, kina Światowid oraz sponsorów takich jak Candia, Lactalis czy Bongrain.