Noc kina francuskiego 23 marca 2012

mar 23, 2012 | Wydarzenia kulturalne

Spotkania z kinem francuskim wpisały się już w kulturalny kalendarz Katowic i jak co roku wydarzenie cieszyło się olbrzymią popularnością.

Po oficjalnym przywitaniu przez organizatorów, goście mieli okazję i przyjemność wysłuchać recitalu pt. “Chansons francaise d’abord” w wykonianiu Joanny Pach.

Natępnie, po krótkiej przerwie przeznaczonej na poczęstunek, został wyświetlony pierwszy film „Dokąd teraz?” (Et Maintenant, on va ou?). Komediodramat Nadine Labaki, libańskiej aktorki i reżyserki, uchodzącej za jedną z najbardziej znanych arabskich osobistości kina. „Dokąd teraz” kobiecym okiem przybliża paradoks religijnych konfliktów w Libanie oraz sytuację mężczyzn w obliczu agresji i wojny. Kino dobre, egzotyczne, wzruszające, które porusza temat trudny i osobisty dla reżyserki. W rolach głównych: Claude Moussawbaa, Leyla Hakim, Nadin Labaki

Drugi z prezentowanych filmów to „Nietykalni” (Intouchables). Zachwycił 25 milionów widzów na całym świecie i opowiada historię sparaliżowanego na skutek wypadku milionera, zatrudniającego do pomocy młodego chłopaka z przedmieścia, który właśnie wyszedł z więzienia. Zderzenie dwóch, skrajnie różnych światów, daje początek przyjaźni, która czyni tych dwóch ludzi nietykalnymi. W filmie wystąpili: François Cluzet (za tę rolę otrzymał nominację do nagrody CEZAR), Omar Sy, Anne Le Ny.

W tegorocznej Nocy kina franuskiego udział wzięło ponad 100 osób, którym czas umilał francuski poczęstunek, muzyka, jak i niepowtarzalne obcowanie z kulturą.

Odbywające się dwa razy w roku cykliczne spotkania z kinem franuskim są wynikiem współpracy Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach, Kina Światowid oraz Alliance Francaise.