Noc Kina Francuskiego – 21.XI.2008

lis 21, 2008 | Wydarzenia kulturalne

W piątek 21 listopada 2008 o godzinie 22.15 w Kinie Światowid rozpoczął się wieczór poświęcony muzyce oraz filmowi francuskiemu. „Noc kina francuskiego”, organizowana w ramach czwartej edycji „Spotkań z Francją”, została przygotowana przez Dom Miast Saint-Etienne w Katowicach, Alliance Française oraz przez Kino Światowid.

Tym razem, osoby, które zdecydowały się spędzić z nami tę noc z 21 na 22 listopada, miały okazję wysłuchać recital Pani Justyny Bacz, który rozpoczął tegoroczną imprezę.

W przerwie pomiędzy występem artystki a pierwszym filmem wszyscy mięli okazję spróbować francuskich serów, podanych z bagietką oraz z lampką czerwonego wina. Degustacja serów była możliwa dzięki hojności sponsorów: Lactalis, Candia i Bongrain.
Po przerwie widzowie udali się do sali kinowej, aby zobaczyć pierwszy z przewidzianych na tą noc filmów: „Parle-moi de la pluie” w reżyserii A. Jaoui ze wspaniałą obsadą: A. Jaoui, J.-P. Bacri, J. Debbouze. Dobrze napisany scenariusz, błyskotliwe dialogi i niebanalny humor wprowadziły wszystkich w świetny nastrój.
Na tych, którzy mimo wszystko czuli się trochę senni i mieli ochotę posilić się przed kolejnym filmem czekały croissanty oraz gorąca kawa i herbata.
Po przerwie widzowie mięli okazję zobaczyć kolejny film – komedię „Comme les autres” w reżyserii V. Garenga z L. Wilson, P. López de Ayala, A. Damant.

Mimo późnej pory, „Noc kina francuskiego” cieszyła się niewątpliwym zainteresowaniem, a salę kinową wypełniło ponad 150 widzów. Najbardziej wytrwali widzowie opuścili Kino Światowid dopiero nad ranem.