Noc Kina Francuskiego – 20 XI 2009

lis 20, 2009 | Wydarzenia kulturalne

Stało się już tradycją, że w listopadzie organizowana jest Noc Kina francuskiego. Wydarzenie to miało miejsce w katowickim kinie Światowid, w dniu 20 listopada b.r.

Wieczór filmowy rozpoczął się o godzinie 22.15 i przyciągnął około 140 miłośników kultury francuskiej, którzy najpierw degustowali tegoroczne Beaujolais Nouveaux i oglądali wystawę przygotowaną przez uczestników spotkania młodych w Saint-Etienne, „Saint-Etienne Youth, Project 2009”, które miało miejsce tego lata (od 1 do 7 czerwca 2009).

Uczestnicy, przywitani przez Pana Christopha Simon, dyrektora Alliance Française w Katowicach, mieli przyjemność wysłuchania recitalu piosenki francuskiej w wykonaniu Pani Ewy Rzeszotarskiej, gorąco oklaskiwanej przez publiczność.

Degustacja francuskich serów poprzedziła emisję filmu zatytułowanego Ricky, w reżyserii François Ozon z udziałem Alexandra Lamy i Sergi Lopez. W filmie baśń przeplata się z rzeczywistością.

W czasie antraktu uczestnicy mogli napić się kawy, herbaty oraz spróbować croissantów, jednego ze specjałów kuchni francuskiej.

Wreszcie nadszedł czas obejrzenia drugiego filmu zaplanowanego na tę noc, którego akcja dzieje się w Paryżu. Mowa tu o tragikomedii zrealizowanej przez Bertranda Blier, z udziałem Moniki Bellucci i Gérarda Depardieu.

Widzowie oczarowani repertuarem opuścili salę kinową wczesnym rankiem. Spotkanie z kulturą francuską było możliwe dzięki sponsorom (Candia, Lactalis, Bongrain) oraz organizatorom (Dom Miasta Saint-Etienne w Katowicach, Kino Światowid oraz Alliance Française), którym zależy na jej promocji i propagowaniu.