Noc Kina Francuskiego – 18 listopada 2011

lis 18, 2011 | Wydarzenia kulturalne

Kolejna edycja Spotkań z Francją przyciągnęła do kina Światowid w Katowicach liczną grupę miłośników filmów znad Sekwany.

Po oficjalnym powitaniu gości połączonym z degustacją młodego wina i poczęstunkiem, wszyscy uczestnicy nocnego obcowania z francuską kulturą i sztuką mieli okazję wysłuchać koncertu piosenki francuskiej „Niczego nie żałuję” w wykonaniu Izabeli Soboty przy akompaniamencie Anny Majewskiej.

Następnie, po krótkiej przerwie przeznaczonej na kolejny poczęstunek, wyświetlono pierwszy z filmów przygotowanych na tegoroczną Noc Kina Francuskiego – „Lilly”(„Pieds Nus Sur Les Limaces”). Film ten wyreżyserowany przez Fabienne Berthaud, w którym wystąpiły m.in. Diane Krüger oraz Ludivine Sagnier, opowiadał wzruszającą historię relacji między dwiema siostrami po stracie matki.

W przerwie między filmami widzowie zostali zaproszeni na poczęstunek w postaci kawy, herbaty i tradycyjnych francuskich „croissantów”.

Drugi z zaprezentowanych filmów – „Kobiety z 6. piętra” („Les Femmes du 6ème etage”), którego akcja rozgrywała się w Paryżu w latach 60ych, był dość zabawną opowieścią o poszukiwaniu prawdziwego szczęścia w życiu. Film został wyreżyserowany przez Pilippe Le Guay, a w rolach głównych wystąpili m.in.: Fabrice Luchini i Sandrine Kiberlaine.

W tegorocznej Nocy kina francuskiego wzięło udział około 90 gości, którzy mieli okazję skosztować francuskich przysmaków dzięki hojności naszych sponsorów, tj. Hipermarketu Carrefour oraz importerów francuskich serów, firm Candia oraz Lactalis.