Nagroda Rady Europy – 12-13 IX 2008

wrz 13, 2008 | Wydarzenia kulturalne

Podczas kilku wrześniowych dni Katowice miały przyjemność gościć delegacje miast partnerskich Katowic z całej Europy. Zaproszeni goście przyjechali do Katowic z dwóch powodów: aby świętować z mieszkańcami Miasta 143 rocznicę nadania Katowicom praw miejskich i przede wszystkim, aby uczestniczyć w uroczystości wręczenia Nagrody Europy tegorocznemu laureatowi, czyli Katowicom.

Przedstawiciele miast partnerskich przybyli do Katowic w piątek 12 września. Wyjechali zaś dwa dni później. Pierwszy dzień zaproszeni goście spędzili z katowicką młodzieżą. Wieczorem mieli okazję zobaczyć wspaniały koncert Gorana Bregowića przygotowany wraz Zespołem Pieśni i Tańca „Śląsk”. Wieczór zakończył się oficjalną kolacją. W sobotę rano, delegacje spotkały się z Przedstawicielami Miasta: Prezydentem Miasta, Przewodniczącym Rady miejskiej i Radnymi Miasta Katowice. Po tym spotkaniu goście zwiedzali miasto. Wieczór był głównym punktem programu wizyty zagranicznych gości. Wtedy też, na scenie przed Areną Spodek, miała miejsce uroczystość wręczenia Nagrody Rady Europy. Ta nagroda jest najwyższym odznaczeniem przyznawanym przez Radę Europy, a dokładniej przez Komisję ds. Środowiska, Planowania Regionalnego i Władz Lokalnych Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy. Trofeum przechodnie zostało przekazane Katowicom przez Norymbergię- miasto-laureata z poprzedniego roku. Po ceremonii delegacje mogły podziwiać program artystyczny przygotowany na ten szczególny wieczór.

Jak co roku, władze Miasta przygotowały obszerny program obchodów Święta Miasta. Młodzi katowiczanie rozgrywali ze swoimi zagranicznymi rówieśnikami turniej koszykówki, a także mieli okazję wzięcia udziału w konkursie, którego nagrodą główną był wyjazd do Strasburga! W centrum Miasta, mieszkańcy mogli przechadzać się ulicą Staromiejską i Dyrekcyjną i tam zrobić niecodzienne zakupy na drewnianych stoiskach tworzących Katowicki Jarmark Jesienny, podczas którego prezentowano produkty regionalne. Nawet najmłodsi mogli znaleźć coś dla siebie. Stara zabytkowa karuzela stojąca na środku jarmarku zachęcała najmłodszych do bezpłatnej przejażdżki. Na placu przed areną Spodek ustawiono dużą scenę, na której odbywały się sobotnie występy takie jak: pokaz tańca irlandzkiego przygotowany przez grupę Glendalough, spotkanie z cudzoziemcami znanymi z programu „Europa da się lubić”, koncert zespołu ludowego „Tysiąclatki” i koncert belgijskiej grupy „Milk Ink”. Wieczór zakończył się pokazem sztucznych ogni.

Wśród zagranicznych delegacji nie zabrakło także przedstawicieli przybyłych z Saint-Etienne. Pan André Friedenberg, członek Rady Miejskiej i vice-mer do spraw zagranicznych i Pan Xavier Pizay odpowiedzialny za współpracę z zagranicą, spędzili te trzy dni w towarzystwie Pani Alicji Tardy i Pana Roberta Pyki. W piątek i w sobotę, goście uczestniczyli w programie spotkań przygotowanym dla wszystkich zagranicznych gości. W niedzielę rano zaś zostali przyjęci w Domu Saint-Etienne i zaproszeni na śniadanie w obecności przedstawicieli Rady Europy i pracowników Domu. To spotkanie dało przybyłym okazję do zwiedzenia siedziby Stowarzyszenia i poznania zasad jego funkcjonowania.