Międzynarodowe spotkanie młodzieży – Saint-Etienne, czerwiec 2007r

cze 10, 2007 | Wydarzenia kulturalne

Międzynarodowe spotkanie młodzieży na temat: „Rozwój zrównoważony: jak winno wyglądać miasto przyszłości?”

(3-10 czerwca 2007r.)
Dziewięciu studentów z Wyższej Szkoły Górniczej w Saint-Etienne utworzyło Stowarzyszenie Youth Council of France.
Członkowie tej organizacji zorganizowali liczne zajecia i workship, zapraszajac między 3 a 10 czerwca 2007 roku czterdziestu studentów z ośmiu krajów europejskich do Saint-Etienne.

Celem projektu była realizacja programu wymiany kulturalnej oraz propagowanie określonych wartości, w tym z zakresu urbanizacji i zrównoważonego rozwoju.
We wtorek 5 czerwca o godzinie 17h00 liczna publiczność zgromadziła się w Wyższej Szkole Górniczej na konferencji prowadzonej przez Panią Maud Marsauche (doktorantka EMSE/EPURES) i Pana Frérot Barret (dawny dyrektor CERTU).
Po debacie wszyscy uczestnicy udali się do Domu Studenckiego na grila, gdzie kontunuowano rozmowy w kregu mniej oficjalnym.
W czwartek 7 czerwca 23h00 w tym samym Domu Studenckim miał miejsce wieczorek studentów z wymiany ERASMUS, podczas którego młodzież polska i ta z miasta Saint-Etienne miała okazje lepiej się poznać i zawrzeć przyjacielskie znajomości.
Natomiast 8 czerwca (piątek) o 20h00 w MJC w Beaulieu młodzież ze Szkoły Górniczej wystawiła spektakl teatralny. Kolejnym punktem spotkania była prezentacja filmu na temat urbanizacji pt. „Partie prenante’’, realizowany przez twórców europejskich. Cała impreza odbyła się pod hasłem rozwoju zrównoważonego.
Europejscy rzeźbiarze stworzyli fresk, który został odsłonięty w sobotę 9 czerwca w Merostwie Saint-Etienne.
Chcąc uwrażliwić młodzież z Saint-Etienne na problem zrównoważonego rozwoju, siedmioosobowa ekipa z krajów europejskich informowała uczniów w szkołach podstawowych o istotnej roli transportu publicznego, selekcji śmieci, etc.
Reasumując, tydzień we Francji był wspaniały!
Wyjazd pozwolił nam zdobyć nowe doświadczenia i poznać wiele ciekawych osób.
Uczestnicy Youth Project byli najlepsi na świecie!
Nic, nic a nic, niczego nie żałujemy.

Karolina i Agata.