Międzynarodowe Biennale Designu w Saint-Étienne oraz koncert inauguracyjny w wykonaniu katowickiej młodzieży (21 marca – 22 kwietnia 2019)

mar 22, 2019 | Wydarzenia kulturalne

W dniu 21 maca rozpoczęło się w Saint-Étienne 11 Międzynarodowe Biennale Design’u w Saint-Étienne opatrzone tytułem „Me – You – Nous, Créons un terrain d’entente”. Jest to wydarzenie rangi światowej, które przyciąga projektantów, osoby zajmujące się wzornictwem przemysłowym, architektów i artystów z całego świata.
Wydarzenie to było kolejną okazją do podkreślenia bliskiej współpracy Katowic i Saint-Étienne, należących do Sieci Miast Kreatywnych UNESCO. Nie powinno zatem dziwić, że Katowice jako miasto kreatywne muzyki zostało zaproszone do wzbogacenia programu Biennale właśnie w obszarze kreatywności muzycznej.

Udział uczniów z orkiestry katowickiej Szkół Muzycznych im. Wojciecha Kilara w Katowicach w koncercie inaugurującym Międzynarodowe Biennale Designu w Saint-Étienne.

Projekt zakładał wyjazd ponad 30 uczniów katowickiej szkoły muzycznej i wspólne przygotowanie z młodzieżą z Saint-Étienne koncertu inauguracyjnego. Jego program obejmował wspólne wykonanie „Konakola”, „Marsylianki” oraz jednej z polskich pieśni ludowych. Przy okazji pobytu w Saint-Étienne katowicka młodzież spotkała się z uczniami szkół powszechnych w Saint-Étienne, wykonując dla nich przygotowany wcześniej koncert smyczkowy oraz wzięła udział w warsztatach muzycznych organizowanych w Operze Saint-Étienne. Niezależnie od występów muzycznych pobyt w Saint-Étienne był okazją do nawiązania przez młodzież nowych znajomości, zwiedzenia miasta oraz pogłębienia współpracy między placówkami muzycznym z obu miast.
W inauguracji Międzynarodowego Biennale Design’u w Saint-Étienne wzięła udział oficjalna delegacja miasta Katowice na czele z Prezydentem Marcinem Krupą.