Międzynarodowa Fabryka Zrównoważonych Praktyk Przedsiębiorczych – Współpraca w obszarze kształcenia zawodowego w czasie pandemii (grudzień 2020 r.)

gru 31, 2020 | Wydarzenia i projekty

Z powodu pandemii realizacja projektów współpracy między centrami kształcenia w obszarze gastronomii i hotelarstwa oraz mody i dizajnu została wstrzymana. Zaplanowane na pierwszą połowę 2020 roku wymiany uczniów i nauczycieli zostały odwołane.

Niemniej Miasto Katowice i Dom Saint-Etienne w Katowicach udzieliły placówkom kształcenia niezbędnego wsparcia finansowego i merytorycznego, co pozwoliło na podtrzymanie współpracy na odległość i zaplanowanie wspólnych działań.

W grudniu 2020 r. udało się doprowadzić do spotkań partnerów projektu w formie wideokonferencji, podczas której zdefiniowano wspólne aktywności możliwe do realizacji mimo ograniczeń związanych z pandemią. Przewidziano m.in. stworzenie elektronicznej książki kucharskiej na bazie charakterystycznych dla danego kraju przepisów, wymianę zdjęć i / lub filmów prezentujących realizację wybranych przepisów przez uczniów oraz stworzenie wielojęzycznego słownika terminów gastronomicznych. Dyrektor w Liceum Hotelarskim Les Petites Bruyères, w Saint-Chamond we Francji, zaprosił również wszystkich partnerów do udziału w corocznej inicjatywie, tj. konkursie na koktajle bezalkoholowe realizowanym we francuskiej szkole. Szczegóły tej inicjatywy mają zostać poddane dyskusji w czasie kolejnego spotkania w lutym 2021 r.

Natomiast w obszarze mody i dizajnu strona polska zaproponowała współpracę nad wspólnym projektem pn. „Awangarda na co dzień”, który miałby objąć prezentację i wymianę propozycji projektów ubiorów wraz ze stylizacją między uczniami szkół z Francja, Polski, Tunezji i Szwajcarii. Ponadto dyrektorka Liceum Adrien Testud we Francji zaprosiła wszystkich partnerów do udziału w pokazie mody, który odbędzie się między 8 a 9 kwietnia 2021 r. W zależności od sytuacji epidemicznej przedstawiciele szkół będą mogli przyjechać na okoliczność pokazu do Francji lub przesłać modele wybranych kreacji. Wszyscy partnerzy z niecierpliwością oczekują poprawy sytuacji epidemicznej, by możliwe było spotkanie bezpośrednie i wspólne przygotowania do dużego pokazu mody w czasie Międzynarodowego Forum Przedsiębiorczości w Katowicach, przesuniętego z powodu pandemii na październik 2021 roku. Trzymamy kciuki!