Koncert „Muzyczne Wizje Współczesności” – Katowice, 19 kwietnia 2009r.

kwi 19, 2023 | Wydarzenia kulturalne

W niedzielę 19 kwietnia 2009 o godz. 19:00 w sali koncertowej „Symfonia” w budynku Akademii Muzycznej w Katowicach odbył się koncert pt. „Muzyczne Wizje Współczesności”.

Koncert był wspólnym projektem dwóch zespołów muzyki współczesnej: Ensemble Orchestral Contemporain z Saint-Etienne i Orkiestry Muzyki Nowej z Katowic. Był on także pierwszym z dwóch wspólnych koncertów zaplanowanych na ten rok, z których kolejny odbędzie się w czerwcu b.r. w Saint-Etienne we Francji.

Pierwszy wspólny projekt Ensemble Orchestral Contemporain i Orkiestry Muzyki Nowej miał miejsce we wrześniu 2007, kiedy to zespoły brały wspólnie udział w koncercie w ramach jubileuszowej 50 Warszawskiej Jesieni. Koncert ten odbył się w Studio im. W. Lutosławskiego w Warszawie.
Przy tej okazji 25 września 2007 roku w Sali Koncertowej Polskiego Radia w Katowicach odbył się także koncert Trio Ensemble Orchestral Contemporain z Saint-Etienne, pt. „Wielcy Romantycy, czyli 3x B”.

Program tegorocznego katowickiego koncertu obejmował utwory kompozytorów polskich i francuskich o różnych składach instrumentalnych, gdzie jako wykonawcy wystąpili wspólnie muzycy obydwu orkiestr.
W programie znalazły się utwory reprezentujące muzykę francuską, fińską oraz polską, spośród których wiele weszło już na stałe do kanonu historii muzyki.

Program koncertu:
Gerard Grisey: Talea
Osmo Tapio Räihäla: Damballa
Bettina Skrzypczak: Miroirs
Paweł Mykietyn: Eine kleine Herbstmusik

Wykonawcy:
Ensemble Orchestral Contemporain (Saint-Etienne)
Orkiestra Muzyki Nowej (Katowice)
Anna Borucka – mezzosopran
Szymon Bywalec – dyrygent

Koncert współfinansowany był przez Urząd Miasta Katowice oraz Miasto Saint-Etienne we Francji.

Współorganizatorem koncertu była także Akademia Muzyczna im. K.Szymanowskiego w Katowicach.