Koncert Jeana Baptiste Mathulin

paź 14, 2009 | Wydarzenia kulturalne

Jest 14 października 2009 — złota polska jesień

Tego wieczoru na Stadionie Śląskim w Chorzowie jest mecz Polska-Słowacja i mimo niekorzystnej pogody kibice przybywają na długo przed jego rozpoczęciem. W tym samym czasie, niemal na przeciwko stadionu, odbywa się koncert muzyki klasycznej.

W ramach XIX Międzynarodowego Festiwalu Młodych Laureatów Konkursów Muzycznych Instytucja Promocji i Upowszechniania Muzyki Silesia zorganizowała występ trzech wyjątkowych muzyków. O wyjątkowości tego wydarzenia przesądza fakt, że miłośnicy festiwalu po raz pierwszy mogli podziwiać występ pianisty z Saint-Étienne.

Wieczór rozpoczął się koncertem duetu Duo Milonga. Był to bardzo nietypowy duet akordeonu i harfy. Nieczęsto spotykamy się z tak zaskakującym połączeniem instrumentów. A jednak tego wieczoru można było uwierzyć, że akordeon powstał właśnie po to, by towarzyszyć harfie.

Później wystąpił nasz gość z Saint-Étienne — pan Jean Baptiste Mathulin. Dzieci i młodzi ludzie, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z muzyką klasyczną, jak również doświadczeni melomanii mogli posłuchać utworów Claude’a Debussy, w tym sławnego Claire de lune. Oczywiście w sali ZSP rozbrzmiewała również muzyka Chopina, który stał się już niemal symbolem mariażu polskiej i francuskiej kultury.

I chociaż polska reprezentacja przegrała mecz, ten wieczór w Katowicach zdecydowanie był magiczny.