I Grand Prix Polski w Pétanque na ul. Mariackiej w Katowicach (25-26 sierpnia 2012)

sie 15, 2012 | Wydarzenia kulturalne

W rozgrywkach uczestniczyły 32 drużyny z 8 krajów (Polska, Litwa, Estonia, Finlandia, Białoruś, Ukraina, Niemcy, Francja). Najlepsze drużyny z Polski, zaproszeni goście z zagranicy i 4 drużyny z tzw.”dziką kartą” rywalizowały w konkurencji tripletów (dwie drużyny złożone z trzech graczy) o nagrodę główną w wysokości 10 000 zł.

Udział poszczególnych grup nie był przypadkowy. 20 drużyn z Polski zostało wyłonionych na podstawie wyników w danym sezonie, na co składało się 8 największych turniejów tripletów pod patronatem Polskiej Federacji Petanque. Zagwarantowany udział mieli zwycięzcy Pucharu Polski w Petanque, Centrope Cup, Międzynarodowego Festiwalu Petanque i eliminacji trzech rund Mistrzostw Polski Seniorów.

Pierwsze przygotowania do turnieju rozpoczęto już w piątek (24.08.) ok. 9:00. Drewniane belki, podkład jutowy i gruba warstwa grysu, to tylko niektóre materiały, które zostały użyte. Choć pozornie wykonanie wydawało się banalne, w praktyce pochłonęło niemało czasu. Na szczęście nie brakowało chętnych do pomocy. Nad całością imprezy czuwali organizatorzy, wśród nich m.in. Miasto Katowice, Śląski Klub Petanque „Carbon” i Sekcja Pétanque przy Stowarzyszeniu Domu Miasta Saint-Etienne w Katowicach.

Około południa zaczęli się zjeżdzać pierwsi uczestnicy turnieju. Wykorzystywali oni każdy przygotowany już skrawek terenu, by się z nim zapoznać i potrenować. W miarę upływu czasu na Mariacką docierali goście z zagranicy.

Atmosfera tej gry jest jedyna w swoim rodzaju. Z jednej strony zacięta rywalizacja, z drugiej przyjacielskie, bardzo serdeczne więzi. Lokalizacja imprezy okazała się strzałem w dziesiątkę. Podczas turnieju przez ul. Mariacką przewinęło się kilka tysięcy osób, które z zaciekawieniem przyglądały się międzynarodowym rozgrywkom.