Dwunasta edycja „Katowickich Spotkań z Francją” (październik – listopad 2016)

wrz 26, 2018 | Wydarzenia kulturalne

Katowickie „Spotkania z Francją” to cykl imprez kulturalnych, których celem jest przybliżenie mieszkańcom Katowic miasta partnerskiego Saint-Etienne oraz kultury francuskiej.

17 listopada 2016
Wieczór Beaujolais Nouveau – we współpracy z hotelem „Campanile” oraz Fundacją The LINK w Katowicach oraz przy wsparciu sponsorów: firmy Carrefour oraz Eletechnika Polska należącej do grupy ETN.
Poza wspaniałym poczęstunkiem wieczór uświetnił koncert akordeonowy oraz wystawa malarstwa.
Celem tej inicjatywy poza jej aspektami rozrywkowymi i kulinarnymi jest przede wszystkim integracja środowiska katowickich frankofonów i frankofilów. Wieczór Beaujolais Nouveau jest doskonałą i – jak się okazuje – często jedyną okazją w ciągu roku do spotkania i lepszego poznania ludzi, którzy tworzą sieć współpracy wokół Domu Saint-Etienne, a reprezentują różne sektory i branże.

Zaproszenie

25 listopada 2016
Noc kina francuskiego¬ w kinie Światowid połączona z francuskim poczęstunkiem.
Repertuar tegorocznej nocy francuskiego kina obejmował projekcję dwóch filmów, tj. „Odyseja” (L’odyssée) w reżyserii Jérôme Salle, z udziałem między innymi Audrey Tautou oraz „Tancerka” (La danseuse) w reżyserii Stéphanie Di Giusto, z udziałem między innymi Stéphanie Sokolinski. Jak zawsze uczestnicy nocy kina francuskiego w przerwach miedzy seansami mogli skorzystać z francuskiego bufetu ufundowanego przez sponsorów.
Recital akordeonowy muzyki francuskiej w wykonaniu Pawła Cieplaka. Absolwent Akademii Muzycznej w Krakowie zaprezentował transkrypcje utworów klawesynowych, organowych i fortepianowych dawnych mistrzów, jak Cesar Franck czy Claude Debussy, oryginalną francuską literaturę akordeonową oraz walce w stylu Musette.

Plakat

17-18 listopada 2016
Spektakl „Krawiec Niteczka” Zbigniewa Głowackiego w wykonani teatru lalki Ateneum z Katowic w Saint-Etienne. Spektakl jest kontynuacją współpracy katowickiego teatru z Teatrem „Libre” z Saint-Etienne oraz Teatrem „Imprimerie” z Rive de Gier, które łączy podpisana w Domu St-Etienne w 2014 roku umowa współpracy