Beaujolais Nouveau 2007

lis 26, 2007 | Wydarzenia kulturalne

Jak nakazuje tradycja, w trzeci czwartek listopada obchodzone jest doroczne święto młodego wina Beaujolais Nouveau.Tradycja zapoczątkowana zostala w roku 1951 zarządzeniem francuskiego urzędu podatkowego, zezwalającego na sprzedaż młodego wina.

Beaujolais nouveau powstaje w wyniku przyspieszonego procesu winifikacji. Jest przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji i nie powinno być dłużej przechowywane. Dostawom pierwszej partii Beaujolais Nouvau do sklepów, barów, restauracji, wielkich supermarketów we Francji i za granicą towarzyszy zabawa i imprezy kulturalne. Najhuczniej święto młodego wina obchodzi się w Beaujeu, historycznej stolicy Beaujolais, regionu między Loarą a Saoną.

Kultywując zwyczaje, które z Francji doszły również do Polski i zostały przez Polaków chętnie przyjęte, w czwartek 15 listopada o godzinie 19h00 Dom Miasta Saint Etienne w Katowicach zorganizował uroczysty bankiet celebrujący Beaujolais Nouveau. Uświetniło go swoją obecnością grono gości, partnerów instytucjonalnych, przedstawicieli firm francuskich na Śląsku oraz członków stowarzyszenia, którzy w miłej atmosferze mieli okazję spotkać się i przy lampce wina i świecach oddać się rozmowie i świętowaniu.

Bankiet nie byłby możliwy gdyby nie zaangażowanie naszych sponsorów: Hotelu Campanile w Katowicach, który udostępnił nam salę, a także zajął się oprawą imprezy oraz firmom Candia, Lactalis, Bongrain, Leclerc, dzięki którym goście mogli skosztować tegorocznego Beaujolais Nouveau oraz degustować francuskie sery i wędliny.

Cała impreza odbywała się przy akompaniamencie Zespołu Akordeonistów Katowice – Kleofas Miejskiego Domu Kultury „Zawodzie”. Repertuar zespołu objął zarówno walczyki francuskie, jak i śląskie utwory popularne. Niektórzy francuscy goście mieli dzięki temu okazję zobaczyć po raz pierwszy tradycyjne śląskie stroje. Występ, a także cały wieczór, były świetnym dowodem na to, że kultura francuska może – wbrew obawom eurosceptyków – nie tyle zastąpić rodzime tradycje, co świetnie zgrać się z naszymi regionalnymi, śląskimi klimatami i w tym kształcie utrwalić się w polskim kalendarzu corocznych świąt i imprez.