Saint Etienne Youth Project 2008

maj 30, 2008 | Wydarzenia kulturalne

Dzięki zaangażowaniu wspaniałej francuskiej młodzieży, i w tym roku młodzi mieszkańcy województwa śląskiego mogli uczestniczyć w YP Saint-Etienne 2008.

Cała przygoda zaczęła się 30 maja 2008, kiedy Polska drużyna zebrała się na lotnisku w Krakowie-Balicach. Ania, Leszek, Justyna, Bartek i Martyna bardzo szybko się zaprzyjaźnili wiedząc, że przez najbliższy tydzień będą reprezentować Polskę podczas tegorocznego Y P. Podróż do Saint Etienne przeleciała szybko, a na miejscu, zebrała się już spora część uczestników projektu. Polska była jednym z 12 krajów zaproszonych przez organizatorów – studentów Ecole des Mines z Saint Etienne.

Przedstawiciele poszczególnych krajów nie spędzali ze sobą zbyt wiele czasu, gdyż wszyscy uczestnicy musieli wybrać jakiś ”workshop”- zajęcia, w których chcieli uczestniczyć podczas całego tygodnia. Każdy mógł wybrać coś dla siebie: photo, video, media, fresco, music, teatr, zajęcia w szkołach i „skrzynka na mydło”. Ten ostatni miał w tym roku swój debiut. Uczestnicy tych zajęć, mając kilka starych rowerów i trochę sprzętu, musieli zbudować własnoręcznie dwa pojazdy potrzebne do końcowych wyścigów. Każdy z workszopów przedstawiał pod koniec tygodnia wyniki swojej prac. Muzycy zagrali koncert, filmowcy przedstawili swój film, fotografowie urządzili wystawę zdjęć itd. Co do pomysłów, młodzi mieli wolną rękę. Ważnym było, by ich praca ocierała się o główny temat całego projektu: „Jaka Europa w przyszłości?”. Na ten temat wszyscy uczestnicy mogli również podyskutować podczas wielonarodowościowej debaty. Podczas debaty młodzi przedstawili swoje kraje i opowiedziały pokrótce jak zmieniło się ich życie po przystąpieniu do Unii Europejskiej. Wizyta w merostwie, spotkania z mieszkańcami Saint Etienne, zwiedzanie ruin zamku Rochetaillé, festiwal Jean Monn’Art na pięknym zamku St. Victor to tylko niewielka część atrakcji przygotowana przez francuskich studentów.

Podczas wspólnych wieczorów młodzi europejczycy nie tylko poznawali swoje potrawy narodowe podczas wielkiego międzynarodowego posiłku czy słuchali muzyki z różnych krajów, ale przede wszystkim poznawali siebie nawzajem! I na pewno mieli okazję przekonać się, że młodzi ludzie mieszkający we współczesnej Europie żyją bardzo podobnie, mają te same marzenia i plany na przyszłość.

Niewątpliwie podczas tego tygodnia zawiązało się wiele przyjaźni, które nadal się rozwijają dzięki internetowemu forum stworzonemu specjalnie na tę okazję.

Polska ekipa, prócz wszystkich projektowych atrakcji, miała okazje spotkać się z Panią Alicją Tardy- prezes Stowarzyszenia ASEMKA. Podczas krótkiego spotkania, które odbyło się w nowym pomieszczeniu Stowarzyszenia, Pani Alicja opowiedziała o funkcjonowaniu Stowarzyszenia i o jego działalności we Francji.