Obchody Święta Frankofonii w Katowicach (marzec – kwiecień 2016)

wrz 29, 2018 | Wydarzenia kulturalne

17 i 21 marca 2016
Dwuczęściowe seminarium współorganizowane z Uniwersytetem Śląskim oraz Akademickim Centrum Sukcesu (AkCeS) połączone z projekcją filmu (pt. Un homme qui crie), wideotransmisją i wideokonferencją w ramach wykładu pisarza Alain Mabanckou wygłaszanego w College de France, a także wystąpieniami ekspertów poświęconych tematyce języka francuskiego i francuskiej kultury.

1 kwietnia 2016
Recital piosenki francuskiej w wykonaniu Joanny Wolnej z zespołem Melancholia. Pani Wolny jest laureatka Konkursu Piosenki Francuskiej. Debiutowała już jako 17-latka na scenie Opery Leśnej w Sopocie przy kilkutysięcznej publiczności. Obecnie współpracuje z grupą doskonałych muzyków jazzowych, którzy odświeżyli znane piosenki francuskie nowymi aranżacjami.
Noc kina francuskiego w katowickim Kinie Światowid, organizowana dwa razu w roku i mająca na celu przybliżenie mieszkańcom Śląska oraz Zagłębia kultury francuskiej. Tegoroczna wiosenna noc kina francuskiego objęła projekcję dwóch filmów, tj. „Marguerite” w reż. Xavier Giannoli oraz „Szukając Kelly” (Les cowboys) w reż.Thomas Bidegain, Dla uczestników nocy filmowej przewidziano poczęstunek ufundowany przez Dom St-Etienne w postaci tradycyjnych croissantów, sera i bagietek oraz wina.

Plakat

6 kwietnia 2016
Partnerstwo w organizacji seminarium pt. „Francja jakiej nie znacie. Odkryj różnorodne aspekty funkcjonowania V Republiki Francuskiej”. Wydarzenie to miało na celu promocję i przybliżenie zainteresowanym osobom francuskiej kultury, społecznych realiów oraz uwarunkowań panujących w tym kraju. Wkład Domu St-Etienne polegał na przygotowaniu i przedstawieniu przez jego przedstawiciela wystąpienia pt. „Francja w procesie zmiany. Ewolucja organizacji terytorialnej i systemu władzy V Republiki na początku XXI wieku”.

Program konferencji